تعریف سخت افزار

اجزای فیزیکی یک سیستم کامپیوتری که بصورت قطعات الکترونیکی ساخته شده اند و قابل لمس هستند ، سخت افزار ( Hardware ) گفته میشود.
مانند : مانیتور ، کیبورد ، هارد ، برد ها و ...
در واقع بدون وجود سخت افزار عملا سیستم های کامپیوتری هم وجود ندارند پس سخت افزار اجزای اصلی یک سیستم کامپیوتری میباشد ولی این سخت افزار ها به تنهایی نمی توانند کاری را انجام دهند به همین دلیل برای به کارگیری آنها نیاز به برنامه هایی میباشد که به سخت افزار دستور دهد چه عملی را انجام دهد که به این برنامه ها ، نرم افزار (Software ) گفته میشود.

طراحی برد مدار چاپی (PCB)

PCB یک برد مدار چاپی (Printed Circuit Board) غیر رسانا و چندلایه مسی است که تمامی قطعات الکتریکی و الکترونیکی از طریق یک برد مشترک و به وسیله تکیه گاه فیزیکی نصب شده در کف برد به یکدیگر متصل اند که جزئی حیاتی در دستگاه های الکترونیکی مختلف به شمار می رود.
در PCB تمامی قطعات بدون سیم و از داخل به یکدیگر وصل می شوند که این ویژگی منجر به کاهش پیچیدگی طرح کلی مدار می شود.

انواع برد PCB بر اساس تعداد لایه

چند لایه

این برد الکترونیکی، از چند برد دولایه تشکیل شده که از ۴ لایه تا ۵۰ لایه قابل پیاده سازی است و توسط چسب و عایق به یکدیگر متصل شده اند.

دو لایه

این برد الکترونیکی از یک لایه فیبر و دو لایه مسی در دو طرف برد تشکیل شده . این مدل بردها دارای دو نوع متالیزه و ساده هستند.

یک لایه

این نوع از ساده ترین برد های الکترونیکی که از یک لایه مس تشکیل شده که همه اتصالات بین قطعات آن در همین لایه مسی پیاده سازی شده است

انواع برد PCB بر اساس تکنولوژی

منعطف-سخت (Rigid-Flex)
سخت افزار

این نوع برد های الکترونیکی دارای  یک قسمت سخت و یک قسمت انعطاف­ پذیر است. دارای انعطاف پذیری بالا و سخت که می تواند به صورت همزمان تعداد زیادی قطعات را پشتیبانی کند، همچنین این بردها به فضای کمی نیاز دارند.

انعطاف پذیر (Flexi)
سخت افزار

برد الکترونیکی مدار چاپی انعطاف پذیر با استفاده از  فناوری فوتولیتوگرافی تولید شده است که ترکیبی از فیبر مدار چاپی و سیم های مدور هستند و دارای انعطاف زیادی است که باعث کاهش هزینه ها، کاهش وزن و کاربرد دمایی بالا، اعتماد آن است. این نوع بردهای الکترونیکی جای بردهای معمولی را گرفته اند.

معمولی سخت (Rigid)
سخت افزار

این نوع بردهای الکترونیکی دارای جنس لایه عایق مس با ضخامت های متنوع میباشد. اکثرا ضخامت این برد ها 1.6 میلی متر میباشد ولی بردهای فایبرگلاس ضخامت لایه عایق معمولاً از 0.2 میلی‌متر تا 3.2 میلی‌متر متغیر میباشد. دارای انواع فيبر استخوانی یا فنولی ، فيبر فايبرگلاس ، مواد کامپوزیتی اپوکسی میباشد.

بردهای فرکانس بالا (High Frequency)
سخت افزار

با افزایش فرکانس انتخاب فیبر مورد استفاده در برد ها باید به دقت بررسی شود. انتخاب ماده اصلی مورد استفاده در برد به هزینه ، طراحی ، دما و فرکانس کاری و … بستگی دارد. منظور از فرکانس بالا بودن ، فرکانس بالاتر از یک گیگاهرتز میباشد

برد با تراکم بالای اتصالات (HDI)
سخت افزار

این نوع برد ها جزو مدارات چاپی هستند که ویژگی و محدودیت خاصی با تراکم بالای اتصالات دارند . از جمله استفاده از این مدار ها می­توان به مدارات چاپی چند لایه گوشی­ های تلفن هوشمند و تبلت­ ها اشاره نمود.

مدار چاپی پایه فلزی (Metal Core)
سخت افزار

از این نوع از برد های الکترونیکی برای انتقال حرارت بهتر در بردهایی که حرارت بالایی تولید می­ کنند ، استفاده می­ شود. این بردها بخوبی گرما و حرارت را دفع می نمایند زیرا پایه فلزی دارند. از این برد به علت قیم مناسب آلومینیوم و هدایت گرمایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

برد PCB سفارشی

PCB های سفارشی نسبت به برد ها و قطعات آماده بهتر و استفاده از آن ها راحت تر است زیرا بر اساس نیاز مشتری، اندازه ی برد و جایگذاری قطعات طبق سلیقه مشتری انجام می شود.
گروه شرکت برنا پرداز پایا با بهره گیری از نیروی متخصص و دانش آموخته در حوزه سخت افزار امکان طراحی و چاپ مدار به صورت سفارشی با هر طرح و کارایی دلخواه را دارد.
تصویر