تعریف اینترنت اشیا

اینترنت اشیا به محیطی اطلاق می شود که هر چیز اعم از انسان ، حیوان و یا وسایل بی جان در آن دارای یک شناسه یکتا یا پروتکل اینترنتی (ip) می باشند که توانایی شناسایی، کنترل، ارسال و انتقال داده به یکدیگر و پایگاه داده مربوطه را دارند. در واقع تقریبا هر شی فیزیکی، در صورتی که امکان اتصال آن به اینترنت وجود داشته باشد تا بتواند بدون نیاز به دخالت انسان به تبادل اطلاعات در شبکه بپردازد و یا بتوان آن را از طریق اینترنت کنترل کرد، قابلیت تبدیل شدن به یک دستگاه اینترنت اشیا را دارد. هنگامی که یک شی به اینترنت متصل می شود، می‌تواند اطلاعات را ارسال یا دریافت کند و یا به طور هم‌زمان هر دو کار را انجام دهند. توانایی ارسال و یا دریافت اطلاعات، موجب می‌شود تا اشیا هوشمند شوند .

مزایا اینترنت اشیا

مانیتورینگ داده ها

هدف از اینترنت اشیا هوشمند سازی به کمک مانیتورینگ در لحظه محیط از هر نقطه و هر زمان و مدیریت به موقع آن می باشد. به کمک حسگرها می توان داده ها را استخراج نمود، تحلیل کرد، نمایش داد و در صورت لزوم تغییراتی مناسب ایجاد کرد.

کیفیت بهتر زندگی

تمام کاربردها و مزایای اینترنت اشیا منجر به افزایش راحتی و مدیریت بهتر زمان و پول و انرژی می شوند و در نتیجه کیفیت زندگی ما در موارد مختلفی مانند حمل و نقل، آموزش، سلامت، امنیت خانه و شهر و ... به طرز چشمگیری بهبود می یابد.

افزایش اطلاعات

بالا رفتن میزان اطلاعات از مزایای اینترنت اشیا می باشد. داشتن اطلاعات بیشتر به تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند. چه این اطلاعات راجع به نیازهای منزل برای انواع خرید های فروشگاهی باشد، چه راجع به لوازم مورد نیاز شما در شرکت یا سازمان.

بهبود ارتباط با مشتریان

یکی از مزایای اینترنت اشیا، قابلیت ردیابی مشتری‌ها و هدف قرار دادن آن ها بر اساس اطلاعات فراهم‌ شده توسط دستگاه ‌هاست. به عبارتی، اینترنت اشیا سیستمی را تامین می‌کند که بالقوه فروش تجاری و جمعیت مشتریان آن را افزایش می‌دهد.

اتوماسیون و کنترل

به دلیل اتصال اشیاء به صورت دیجیتالی و مرکزی با زیرساخت های بی سیم ، اتوماسیون و کنترل زیادی در کارها وجود دارد. بدون دخالت انسان ، دستگاه ها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند و منجر به خروجی سریعتر و به موقع می‌شوند.

صرفه جویی در هزینه

با استفاده از اینترنت اشیا و نظارت مداوم دستگاه ها، استفاده بهینه از منابع حاصل می‌شود. در صورت وجود خرابی های احتمالی می توانیم هشدار آن را دریافت کنیم و با استفاده از این فناوری در هزینه خود صرفه جویی کنیم و درآمد را افزایش دهیم.

افزایش ارتباطات

اینترنت اشیا ارتباط بین دستگاه هایی را که به عنوان ارتباطات ماشین به ماشین (M2M) نیز معروف است تقویت می کند. به همین دلیل ، دستگاه های فیزیکی هوشمند با شفافیت کامل ، ناکارآمدی کمتر و کیفیت بیشتر به ما سرویس دهی می‌کنند.

صرفه جویی در زمان

یکی از بزرگترین مزایای اینترنت اشیا صرفه جویی در زمان است. مقدار زمان صرفه جویی شده به دلیل استفاده از اینترنت اشیا و به سبب کاهش خطا های انسانی بسیار بالاست و در زندگی مدرن امروز ، همه ما می توانیم از زمان بیشتری استفاده کنیم.

مولفه های اینترنت اشیا

شش مولفه اصلی در یک سیستم IoT نقش اصلی را برعهده دارند:
سنسورها / دستگاه ها
اتصالات (connectivity)
سیستم ابری
تحلیل داده
رابط کاربری
عملگرها
شیوه کار نیز این گونه است که، در یک سیستم IoT، سنسورها / دستگاه ها از طریق یک اتصال(Connectivity) با ابر(cloud) در ارتباط هستند. هنگامی که این داده ها به ابر منتقل شدند، پردازش می‌شوند و سپس تصمیمی مانند ارسال هشدار و یا سایر موارد انجام می‌گیرد. در صورتی که برای هر کدام از هشدارها و یا اقدامات، به اقدام کاربر نیاز داشته باشد، از طریق یک رابط گرافیکی اطلاعات دریافتی به ابر ارسال می‌شوند و نتایج، مجددا پردازش و در صورت نیاز تغییر می‌یابند.
اینترنت اشیاء، شرکت‌ها را تشویق می‌کند تا رویکرد‌های خود را نسبت به کسب‌وکار، صنعت و بازارشان بازنگری کنند و با بهره‌مندی از ابزارهایی مؤثر، راهبردهای کسب‌وکارشان را بهبود بخشند.
شرکت مهندسی برنا با استفاده از تیم‌های متخصص خود موفق به طراحی، توسعه و تولید محصولات و راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا در حوزه‌های مختلف شده است.
برد هوشمند برنا

در اینترنت اشیا گیت وی (gateway) که به معنای درگاه است یک دستگاه سخت‌افزاری و یا یک نرم‌افزار است که به عنوان نقطه اتصال بین پلتفرم و سنسورها، کنترلرها و دستگاه‌هایی که قادر به ارتباط مستقیم با پلتفرم نیستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. به واسطه یک گیت وی امکان برقراری ارتباط و ارسال دیتا برای ما فراهم است. روند کلی کار به این صورت است که اطلاعات توسط سنسورهای مختلف دریافت شده و سپس به پلتفرم مخصوص آن منتقل می شوند. پس از آن جمع آوری داده‌ها تحلیل و مدل سازی از آن ها صورت می گیرد. در نهایت تصمیم گیری سیستمی بر اساس این موارد انجام می شود. در واقع سنسورها به یک سخت افزار نیاز دارند تا از طریق آن اطلاعات محیط را درک کنند. سخت افزارها را نمی‌توان به صورت خام و مستقیم به اینترنت متصل کرد بلکه باید حتما به گیت وی متصل شده و سپس از آن به سرور یا همان پلتفرم اینترنت اشیا متصل شوند.

برد هوشمند برنا به عنوان گیت وی اینترنت اشیا، با طراحی کاملا ایرانی با امکانات متعدد بر حسب نیاز، مقاومت زیاد، کیفیت ساخت بالا و سخت افزار مجهز به پردازنده با معماری Arm Cortex A8 بوده و دارای دو هسته قدرتمند جهت پردازش و رم 512Mb می باشد . این برد دارای حافظه 8 گیگ بوده و از سیستم عامل قدرتمند لینوکس استفاده می کند. سخت افزار این برد از معماری 4 لایه برخوردار بوده و به دلیل طراحی ، تولید و مونتاژ داخل کشور انعطاف بالایی از لحاظ قیمت و سفارشی سازی نسبت به نمونه های خارجی دارد.

تصویر
از امکانات این برد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

• قابلیت استفاده در محیط های صنعتی
• قابلیت مانیتور کردن تا 254 نود توسط RS485
• قابلیت ارتباط تا 20000 نود توسط XBee
• امکان ارتباط با کلیه نرم افزار های مانیتورینگ (Cacti , Scada , Solarwinds , ...)
• دارای سنسور دما و رطوبت داخلی
• امکان تغییرات بر اساس نیاز و سفارشی سازی
• مجهز به پنل تحت وب بدون نیاز به نصب نرم افزار جانبی
• مجهز به سیستم عامل لینوکس
• پشتیبانی از پروتکل های استاندارد اینترنت اشیا مانند MQTT ، HTTP ، COAP و ...
• مجهز به پورت شبکه POE
• مجهز به 2 درگاه USB
• مجهز به پورت RS485 , RS232
• مجهز به ماژول WiFi , Bluetooth
• مجهز به ماژول GSM
آنچه مشتریان ما فکر می کنم

ببینید چه مشتریان ما باید در مورد انواع خدمات که ما ارائه می گویند

مطالعات موردی

محصولات دیجیتال قدرتمند

ما بیش از آژانس تعاملی شما ، ما شریک دیجیتال شما هستیم. ما محصولات و تجربیات دیجیتال قدرتمندی را ایجاد می کنیم که مصرف کنندگان را به مارک شما متصل می کنند.

حل مشکلات چالش برانگیز عصر دیجیتال - خلاقانه

حل مشکلات چالش برانگیز عصر دیجیتال - خلاقانه

حل مشکلات چالش برانگیز عصر دیجیتال - خلاقانه

آیا شما به دنبال ایجاد فقط یک پروژه یا چندین پروژه هستید ،
ما طرحی داریم که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

آیا شما به دنبال ایجاد فقط یک پروژه یا چندین پروژه هستید

آیا شما به دنبال ایجاد فقط یک پروژه یا چندین پروژه هستید ،
ما طرحی داریم که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

آیا شما به دنبال ایجاد فقط یک پروژه یا چندین پروژه هستید
آیا شما به دنبال ایجاد فقط یک پروژه یا چندین پروژه هستید
آیا شما به دنبال ایجاد فقط یک پروژه یا چندین پروژه هستید
مجوز تمدید شده
79
پهنای باند و ذخیره نامحدود. وب سایت بهینه سازی شده موبایل امنیت SSL گنجانده شده است. 2٪ هزینه معامله.
ضمانت برگشت 15 روزه
19
پهنای باند و ذخیره نامحدود. وب سایت بهینه سازی شده موبایل امنیت SSL گنجانده شده است. 2٪ هزینه معامله.